Czy wiedziałeś, że…

 

Sukces Paranormal Activity
Pierwsza część Paranormal Activity nakręcono za 15 tysięcy dolarów. W samym wyłącznie Usa film zarobił nieomalże 100 mln dolarów, co plasuje go pomiędzy jednego z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.
Pierwsze „green” screeny
Jako 1-szy efekty specjalne (podobne do tych z dzisiejszego green screena) zastosował Georges Melies w 1898 roku. Wówczas można aby to natomiast nazwać black screenem, ponieważ tło wykorzystywane do efektów było czarne. W międzyczasie był blue screen , a dodatkowo… yellow screen, który przeznaczony był m.in. w filmie Disneya „Mary Popping” (Oskar za najlepsze efekty specjalne). Dopiero pod koniec lat 50. do łask powrócił blue screen, a po blisko 40 latach, zaczęto wykorzystywać najbardziej współcześnie popularny green screen.
Johnny Depp nie ogląda osobistych filmów
Jeden z najbardziej znany aktorów na świecie, Johnny Depp, nie ogląda filmów w których występuje… A choćby próbuje nie oglądać, bo nie lubi na siebie patrzeć. W wywiadzie z Davidem Lettermanem powiedział, że najbardziej podoba mu się sama praca na planie. Produkt, który go wychodzi, nie za bardzo go interesuje.
Nieugnięty Charlie Chaplin
Znany z zabawnych ról Charlie Chaplin, aktor i reżyser, kazał powtarzać jedna scenę 342 razy. 20-latka, Virginia Cherrill musiała powtarzać frazę ,Flower sir?” w filmie City Lights (dla dokładnego określonia, filmie niemym).
Kto mógł być Forestem Gumpem?
W rolę Foresta Gumpa, w filmie o tym samym tytule, mógł się wcielić John Travolta, Chevy Chase lub Bill Murray. Tom Hanks, który ostatecznie zagrał postać Foresta, wyczuwając dobrze zapowiadający się film, zrezygnował z zwykłego honorarium za rolę i związał się umową, według której miał otrzymać część zysków z filmów. Zarobił wówczas aż 40 mln dolarów.
Studio Pixar
Właścicielem studia Pixar, znanego z filmów animowanych, był nie kto inny jak Steve Jobs, założyciel i wieloletni szef korporacji Apple. W 1995 roku ze studia Pixar na ekrany kin wszedł 1-wszy w pełni animowany komputerowo film – Toy Story. Uprzednio Jobs odkupił studio od Georga Lucasa.
Pamiątki po Breaking Bad
Po zakończeniu ostatniego sezonu Breaking Bad, dwaj główni aktorzy – Brian Cranston i Aaron Paul – postanowili zrobić sobie tatuaże. Obaj na palcach posiadają wytatuowane „Br Ba”, czyli symbole z czołówki serialu.
Arrrrr!
Głos dinozaura T-Rexa w filmie Jurassic Park jest wytworzony z wielu dźwięków. To w większości wypadków używana technika, mająca na celu stworzenie dźwięków, których realnie nie da się odtworzyć (dinozaury wszakże wymarły). Ryk T-Rexa był utworzony m.in. z ryku tyrysa, aligatora oraz małego słonia.
Złomy w Transformersach
W wielu amerykańskich filmach akcji auta rozbijają się gdzie popadnie. Rekord powinno się do filmu Transformers 3. W filmie rozbito aż 523 sztuki aut. Warto zdawać sobie sprawę, że we wszystkich częściach Szybkich i Wściekłych zniszczono aż 900 aut.
Drobna literówka
Animowany film o bohaterskim psie – Bolt – w Rosji zmienił tytuł na Volt. Wszystko dlatego, że „bolt” po rosyjsku to… penis.
Cameron „zagrał” w Titanicu
Reżyser Titanica, James Cameron, zagrał w swoim filmie… a właściwie zagrał wyłącznie jego dłoń – w scenie kiedy bohater grany poprzez Leonarda DiCaprio rysuje leżącą na kanapie Rose (Kate Winslet). W bliskim ujęciu widać dłoń Camerona. To on jest również autorem samego rysunku.
Szlaban na „Lśnienie”
Młody Danny Lloyd grający postać Danny’ego miał mieć zakaz oglądania filmu aż do 17 roku życia. Aktor nie wiedział dosłownie, że gra w horrorze. Mówiono mu, że gra w filmie, w którym rodzina mieszka w hotelu.

Sukces Paranormal Activity

Pierwsza część Paranormal Activity nakręcono za 15 tysięcy dolarów. W samym wyłącznie Stany Zjednoczone film zarobił niemal 100 mln dolarów, co plasuje go pośród jednego z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

 

Pierwsze „green” screeny

Jako pierwszy efekty specjalne (podobne do tych z dzisiejszego green screena) zastosował Georges Melies w 1898 roku. Wówczas można żeby to jednakże nazwać black screenem, ponieważ tło wykorzystywane do efektów było czarne. W międzyczasie był blue screen oraz dodatkowo… yellow screen, który użyty był m.in. w filmie Disneya „Mary Popping” (Oskar za najlepsze efekty specjalne). Dopiero pod koniec lat 50. do łask powrócił blue screen, a po blisko 40 latach, zaczęto obsługiwać najbardziej dzisiaj popularny green screen.

 

Johnny Depp nie ogląda swoich filmów

Jeden z najbardziej znany aktorów na świecie, Johnny Depp, nie ogląda filmów w których występuje… A przynajmniej próbuje nie oglądać, bo nie lubi na siebie patrzeć. W wywiadzie z Davidem Lettermanem powiedział, że najbardziej podoba mu się sama praca na planie. Produkt, który go wychodzi, nie za bardzo go interesuje.

 

Nieugnięty Charlie Chaplin

Znany z zabawnych ról Charlie Chaplin, aktor i reżyser, kazał powtarzać jedna scenę 342 razy. 20-latka, Virginia Cherrill musiała powtarzać frazę ,Flower sir?” w filmie City Lights (dla dokładnego sprecyzowania, filmie niemym).

 

Kto mógł być Forestem Gumpem?

W rolę Foresta Gumpa, w filmie o tym samym tytule, mógł się wcielić John Travolta, Chevy Chase albo Bill Murray. Tom Hanks, który ostatecznie zagrał postać Foresta, wyczuwając dobrze zapowiadający się film, zrezygnował z zwyczajnego honorarium za rolę i związał się umową, według której miał otrzymać część przychodów z filmów. Zarobił wówczas aż 40 mln dolarów.

 

Studio Pixar

Posiadaczem studia Pixar, znanego z filmów animowanych, był nie kto inny jak Steve Jobs, założyciel i wieloletni szef spółki Apple. W 1995 roku ze studia Pixar na ekrany kin wszedł pierwszy całkowicie animowany komputerowo film – Toy Story. Wcześniej Jobs odkupił studio od Georga Lucasa.

 

Pamiątki po Breaking Bad

Po zakończeniu ostatniego sezonu Breaking Bad, dwaj główni aktorzy – Brian Cranston i Aaron Paul – postanowili zrobić sobie tatuaże. Obaj na palcach mają wytatuowane „Br Ba”, czyli symbole z czołówki serialu.

 

Arrrrr!

Głos dinozaura T-Rexa w filmie Jurassic Park jest wytworzony z wielu dźwięków. To w zdecydowanej większości przypadków używana technologia, mająca na celu zbudowanie dźwięków, których realnie nie da się odtworzyć (dinozaury wszak wymarły). Ryk T-Rexa był zaprojektowany m.in. z ryku tyrysa, aligatora , a dodatkowo małego słonia.

 

Złomy w Transformersach

W wielu amerykańskich filmach akcji pojazdy samochodowe rozbijają się gdzie popadnie. Rekord trzeba do filmu Transformers 3. W filmie rozbito aż 523 sztuki aut. Pamiętajmy, że we wszystkich częściach Szybkich i Wściekłych zniszczono aż 900 aut.

 

Drobna literówka

Animowany film o bohaterskim psie – Bolt – w Rosji zmienił tytuł na Volt. Wszystko dlatego, że „bolt” po rosyjsku to… penis.

 

Cameron „zagrał” w Titanicu

Reżyser Titanica, James Cameron, zagrał w swoim filmie… a właściwie zagrał jedynie jego dłoń – w scenie kiedy bohater grany poprzez Leonarda DiCaprio rysuje leżącą na kanapie Rose (Kate Winslet). W bliskim ujęciu widać dłoń Camerona. To on jest również autorem samego rysunku.

 

Szlaban na „Lśnienie”

Młody Danny Lloyd grający postać Danny’ego miał mieć zakaz oglądania filmu aż do 17 roku życia. Aktor nie wiedział wręcz, że gra w horrorze. Mówiono mu, że gra w filmie, w którym rodzina mieszka w hotelu.

 

1 Comment

  1. „Drobna literówka”? Ciekawe co Putin na to? Z tego względu zmiana tytułu… Któż to wie. Chociaż samo zestawienie ciekawe, jednak lubię sobie raczej pooglądać niż poczytać. Czerwony Dywan puszcza świetne programy. Dokładnie to RedCarpetTV.

Leave a Comment