Polskie kino i ciekawostki o kilku filmach

 

Od pewnego czasu polskie filmy przeżywają kryzys… masowo projektowane są komedie romantyczne z prawie taką samą fabułą i obsadą. Moim zdaniem brakuje tej świeżości, która była obecna jeszcze jakieś 15 lat temu. Jednakże nie powinno się zapominać o klasykach sprzed kilkunastu lat, które do tej pory świetnie się ogląda! Współcześnie przygotowałem dla Was klika ciekawostek z takich filmów jak ,Chłopaki nie płaczą”, ,Kiler” i ,Kingsajz”.
1. Kuba i jego Garbus („Chłopaki nie płaczą”)
W pierwszej wersji scenariusza postać odgrywana poprzez Macieja Stuhra miała nazywać się Aleks i jeździć maluchem. Maciej Stuhr stwierdził, że jest to za duże podobieństwo do postaci, którą odrywał w filmie ,Fuks” (Takie samo imię i też jeździł maluchem), więc nakłonił reżysera Olafa Lubaszenko do zmiany kodu. Finalnie Maciej Stuhr zagrał Kubę, a jeździł garbusem ?
2. Mikołaj Korzyński i 13 posterunek („Chłopaki nie płaczą”)
Scenarzysta filmu – Mikołaj Korzyński – nigdy nie zajmował się pisaniem scenariuszy, tylko komponowaniem muzyki teatralnej i telewizyjnej. Przed napisaniem scenariusza do filmu, napisał kilka odcinków do ,13 posterunku”. Skończył akademię muzyczną.
3. „Laska” i tekst… („Chłopaki nie płaczą”)
Tomasz Bajer filmowy „Laska” przed jedną sceną (podobno) rzeczywiście zapalił ,zioło”, przez co zapomniał tekstu i zdenerwował reżysera. W efekcie musieli ponownie kręcić tę scenę. Do takiego wyskoku namówił go jeden z kolegów, który stwierdził, że wypadnie wiarygodniej.
4. O niewielki włos „Laska”… nie pojawiłby się w filmie („Chłopaki nie płaczą”)
Postać ,Laski” jest w całości wymysłem reżysera. Na start producenci Canal+ i studia Perspektywa, nie chcieli ,Laski” w filmie, bo uznali, że nie wolą propagować zażywania narkotyków. Olaf Lubaszenko na swoją odpowiedzialność wprowadził postać do filmu.
5. Nawiązania do „Pulp Fiction” („Chłopaki nie płaczą”)
Dużo scen inspirowanych jest filmem Quentina Tarantino ,Pulp Fiction”. Postacie Gruchy i Freda inspirowane są Vincentem (John Travolta) i Juelesem (Samuel L. Jackson) – podobnie ich dialogi. W filmie pojawia się także słynne ujęcie z bagażnika, które również pierwotnie pojawia się w ,Pulp Fiction”.
6. Postacie epizodyczne („Chłopaki nie płaczą”)
W filmie pojawia się dużo ciekawych postaci epizodycznych. Kuba Sienkiewicz (wokalista zespołu Elektryczne Gitary) gra doktora w szpitalu – warto zaznaczyć, że Kuba jest z zawodu lekarzem neurologiem. Pojawiają się polscy piłkarze – Janusz Wójcik i Władysław Żmuda; bokser – Krzysztof Kosedowski oraz rodzice reżysera Edward Linde-Lubaszenko i Asja Łamtiugina.
7. Inny Killer („Kiler”)
W pierwszym etapie zamówień Juliusz Machulski chciał, żeby w postać Kilera wcielił się Szymon Majewski. Ostatecznie stwierdził on, że w głównego bohatera powinien wcielić się aktor z większym doświadczeniem. Szymon Majewski ostatecznie pojawił się w filmie, wcielając się w rolę aspiranta Mioducha.
8. Prawie hollywoodzka produkcja („Kiler”)
Hollywood Pictures (firma należąca do The Walt Disney Company) była zainteresowana scenariuszem do filmu. Wytwórnia wykupiła prawa do nakręcenia amerykańskiej wersji filmu za 600 tysięcy dolarów. Niestety wytwórnia upadła zanim zaczęły się obrazy do filmu.
9. Niski budżet („Killer”)
Budżet filmu wynosił 1,pięć miliona PLN, co nie jest wysoką kwotą jak na film. Poprzez mały budżet Juliusz Machulski był zmuszony skrócić ilość dni zdjęciowych do 31.
10. Inny Siara („Kiler”)
Postać ,Siary” (Janusz Rewiński) mogła być całkowicie inna. Początkowo to Stanisław Tym miał odegrać Stefana Siarzewskiego, niemniej jednak aktor nie był zainteresowany rolą.
11. Nasza TV („Killer”)
W filmie ,pojawia się” stacja ,Nasza TV”, która faktycznie wystartowała 3 miesiące po premierze filmu. Współcześnie znamy ją jako TV4.
12. Miał być o kilka dłuższy („Kiler”)
Gdyby nakręcono film na bazie pierwszej wersji scenariusza, to otrzymalibyśmy 3 godzinny obraz. Poza tym Siara i Lipski byliby wrogami już od początku filmu, a Kiler zabiłby Siarę, a nie uspał.
13. Beata Tyszkiewicz („Kingsajz”)
Na start redaktorem pisma ,Pasikonik” miała być kobieta i rolę powierzono Beacie Tyszkiewicz – reżyser zmienił jednak zdanie, a w postać redaktora wcielił się Witold Pyrkosz. Aktorka skomentowała zaistniałą sytuację słowami: ,Do tego, że z ról wygryzają mnie młodsze kobiety, jestem przyzwyczajona, niemniej jednak aby Pyrkosz?”. Beata Tyszkiewicz mimo wszystko pojawiła się w filmie jako „Dama na bazarze”.
14. Vabank („Kingsajz”)
Postacie Kwintka i Kramerki nawiązują do filmu ,Vabank”. Tak naprawdę są to zdrobnienia nazwisk głównych bohaterów – Henryka Kwinto i Gustawa Kramera.
15. Rewizyty („Kingsajz”)
Realizacja filmu była wyzwaniem dla scenografa. Twórcy musieli wytworzyć rekwizyty w skali 20:1. Stworzono niemal 200 różnych elementów, między innymi gigantyczną szklankę o wysokości omal dwóch metrów! A przy tym stworzono olbrzymie telefony, zapałki i inne rzeczy zwyczajnego użytku.
16. Słynna scena z Katarzyną Figurą („Kingsajz”)
Katarzyna Figura zdradziła jak została nakręcona słynna scena erotyczna: „Najpierw zostałam nakręcona nago na łóżku w zwolnionym tempie, a potem na bazie nagrania w Barrandovie (studio filmowe w okolicach stolicy Czech, Pragi) wybudowano moją wielką figurę, po której chodził Jacek Chmielnik. Później nałożono na siebie dwa obrazy w odpowiedniej konfiguracji”.

Od pewnego czasu polskie filmy przeżywają kryzys… masowo kreowane są komedie romantyczne z nieomalże taką samą fabułą i obsadą. Moim zdaniem brakuje tej świeżości, która była obecna jeszcze jakieś 15 lat temu. Natomiast nie powinno się zapominać o klasykach sprzed kilkunastu lat, które do tej pory świetnie się ogląda! Obecnie przygotowałem dla Was klika ciekawostek z takich filmów jak ,Chłopaki nie płaczą”, ,Kiler” i ,Kingsajz”.

 

1. Kuba i jego Garbus („Chłopaki nie płaczą”)

W pierwszej wersji scenariusza postać odgrywana przez Macieja Stuhra miała nazywać się Aleks i jeździć maluchem. Maciej Stuhr stwierdził, że jest to za ogromne podobieństwo do postaci, którą odrywał w filmie ,Fuks” (Takie samo imię i również jeździł maluchem), zatem nakłonił reżysera Olafa Lubaszenko do zmiany kodu. Finalnie Maciej Stuhr zagrał Kubę, a jeździł garbusem ?

2. Mikołaj Korzyński i 13 posterunek („Chłopaki nie płaczą”)

Scenarzysta filmu – Mikołaj Korzyński – nigdy nie zajmował się pisaniem scenariuszy, tylko komponowaniem muzyki teatralnej i telewizyjnej. Przed napisaniem scenariusza do filmu, napisał kilka odcinków do ,13 posterunku”. Skończył akademię muzyczną.

3. „Laska” i tekst… („Chłopaki nie płaczą”)

Tomasz Bajer filmowy „Laska” przed jedną sceną (podobno) rzeczywiście zapalił ,zioło”, poprzez co zapomniał tekstu i zdenerwował reżysera. W efekcie musieli ponownie kręcić tę scenę. Do takiego wyskoku namówił go jeden z kolegów, który stwierdził, że wypadnie wiarygodniej.

4. O nieznaczny włos „Laska”… nie pojawiłby się w filmie („Chłopaki nie płaczą”)

Postać ,Laski” jest w całości wymysłem reżysera. Na starcie producenci Canal+ i studia Perspektywa, nie chcieli ,Laski” w filmie, bo uznali, że nie wolą propagować zażywania narkotyków. Olaf Lubaszenko na własną odpowiedzialność wprowadził postać do filmu.

pięć. Nawiązania do „Pulp Fiction” („Chłopaki nie płaczą”)

Dużo scen inspirowanych jest filmem Quentina Tarantino ,Pulp Fiction”. Postacie Gruchy i Freda inspirowane są Vincentem (John Travolta) i Juelesem (Samuel L. Jackson) – podobnie ich dialogi. W filmie pojawia się także słynne ujęcie z bagażnika, które również pierwotnie pojawia się w ,Pulp Fiction”.

6. Postacie epizodyczne („Chłopaki nie płaczą”)

W filmie pojawia się dużo intrygujących postaci epizodycznych. Kuba Sienkiewicz (wokalista zespołu Elektryczne Gitary) gra doktora w szpitalu – warto zaznaczyć, że Kuba jest z zawodu lekarzem neurologiem. Ukazują się polscy piłkarze – Janusz Wójcik i Władysław Żmuda; bokser – Krzysztof Kosedowski oraz rodzice reżysera Edward Linde-Lubaszenko i Asja Łamtiugina.

7. Inny Killer („Kiler”)

W pierwszym etapie zleceń Juliusz Machulski chciał, by w postać Kilera wcielił się Szymon Majewski. Ostatecznie stwierdził on, że w głównego bohatera powinien wcielić się aktor z większym doświadczeniem. Szymon Majewski ostatecznie pojawił się w filmie, wcielając się w rolę aspiranta Mioducha.

8. Niemalże hollywoodzka produkcja („Kiler”)

Hollywood Pictures (firma należąca do The Walt Disney Company) była zainteresowana scenariuszem do filmu. Wytwórnia wykupiła prawa do nakręcenia amerykańskiej wersji filmu za 600 tysięcy dolarów. Niestety wytwórnia upadła zanim zaczęły się fotografię do filmu.

9. Niski budżet („Killer”)

Budżet filmu wynosił 1,5 miliona PLN, co nie jest wysoką kwotą jak na film. Poprzez mały budżet Juliusz Machulski był zmuszony skrócić ilość dni zdjęciowych do 31.

10. Inny Siara („Kiler”)

Postać ,Siary” (Janusz Rewiński) mogła być całkowicie inna. Na sam początek to Stanisław Tym miał odegrać Stefana Siarzewskiego, ale aktor nie był zainteresowany rolą.

11. Nasza TV („Killer”)

W filmie ,pojawia się” stacja ,Nasza TV”, która w rzeczywistości wystartowała 3 miesiące po premierze filmu. Współcześnie znamy ją jako TV4.

12. Miał być o wiele dłuższy („Kiler”)

Gdyby nakręcono film na podstawie pierwszej wersji scenariusza, to otrzymalibyśmy 3 godzinny obraz. Ponadto Siara i Lipski byliby wrogami już od samego początku filmu, a Kiler zabiłby Siarę, a nie uspał.

13. Beata Tyszkiewicz („Kingsajz”)

Początkowo redaktorem pisma ,Pasikonik” miała być kobieta i rolę powierzono Beacie Tyszkiewicz – reżyser zmienił jednak zdanie, a w postać redaktora wcielił się Witold Pyrkosz. Aktorka skomentowała zaistniałą sytuację słowami: ,Do tego, że z ról wygryzają mnie młodsze kobiety, jestem przyzwyczajona, niemniej jednak by Pyrkosz?”. Beata Tyszkiewicz pomimo wszystko pojawiła się w filmie jako „Dama na bazarze”.

14. Vabank („Kingsajz”)

Postacie Kwintka i Kramerki nawiązują do filmu ,Vabank”. Tak rzeczywiście są to zdrobnienia nazwisk priorytetowych bohaterów – Henryka Kwinto i Gustawa Kramera.

15. Rewizyty („Kingsajz”)

Realizacja filmu była wyzwaniem dla scenografa. Twórcy musieli utworzyć rekwizyty w skali 20:1. Stworzono prawie 200 różnorakich elementów, między innymi gigantyczną szklankę o wysokości niemal dwóch metrów! A dodatkowo stworzono olbrzymie telefony, zapałki i inne rzeczy zwykłego użytku.

16. Słynna scena z Katarzyną Figurą („Kingsajz”)

Katarzyna Figura zdradziła jak została nakręcona słynna scena erotyczna: „Najpierw zostałam nakręcona nago na łóżku w zwolnionym tempie, a potem na podstawie nagrania w Barrandovie (studio filmowe w okolicach stolicy Czech, Pragi) wybudowano moją wielką figurę, po której chodził Jacek Chmielnik. W przyszłości nałożono na siebie dwa zdjęcia w stosownej konfiguracji”.

 

1 Comment

  1. Przecież taka prawda, że od dawna nie było polskiej dobrej komedii, przed którą można po prostu się pośmiać. Same padaczki romantyczne albo seriale glamour, łe. Znam telewizje gwiazdy, na której zawsze jest coś ciekawego, więc nie tracę czasu na obecne polskie produkcje tego typu. RCTV polecam każdemu.

Leave a Comment